X-Type Dizel EGR İptali
5975 0

EGR Nedir? İptal Edince Ne Olur?

EGR, “Exhaust Gas Recirculation – Egzoz Gazı Sirkülasyon” kelimelerinin kısaltmasıdır. Vakumla, elektrikle veya her ikisi ile birlikte çalışabilir.

Görevi düşük devirlerde açılarak egzoz gazının bir kısmını silindirlere geri göndermektir. Nitrojen oksit emisyonunu azaltmaya ve silindirlerde daha düşük sıcaklıkta yanmayı sağlamaya yarar.

Dizel araçlarda durum benzinlilere göre biraz farklıdır : EGR’den pistonlara verilen egzoz gazı eşanjör ismi verilen bir kazanda soğutulur. Bu sayede motora tekrar verilecek egzoz gazı miktarı da artar. Dizeller her zaman fazla hava ile çalıştığı için motora giren hava EGR tam açıldığında %50 temiz hava – %50 egzoz gazı oranına kadar ulaşabilir.

Senaryo buraya kadar güzel. Ancak, temiz hava oranının bu denli azalması pistonun vereceği güçte düşüşe sebep olur. Silindirlere tekrar giren karbon partikülleri contalardan sızarak motor yağına karışır. Egzoz gazında bulunan yağ, kurum ve su karışarak EGR valfinin ve emme manifoldunun içinde taşlaşır. Motorun nefesinin kesilmesine yol açar. Kısa süre sonra araç tam gaz verdiğinizde, sonra daha düşük devirlerde önceleri koyu gri, sonrasında ise kapkara duman atmaya başlar. Eğer bu durumda iseniz araç durur vaziyetteyken ve motor ısınmışken 1-2 kez tam gaz verin, sonra egzozun altına bakın. Yerde göreceğiniz manzara EGR valfinin ve manifoldun içinin siyah, katransı madde ile dolu olduğunu ispatlayacaktır.

EGR’yi iptal ettiğinizde EURO4 öncesi araçlarda hiçbir değişiklik olmaz. EURO4 araçlarda EGR valfinin pozisyonu elektronik olarak denetlenir. EGR işlevini yapamayınca P0406 kodunu verir ve sarı motor uyarı ışığı yanar. Bununla birlikte alt devirlerinize can gelir. Torkta gözle görülür fark olur zira motorunuz sonunda hava almaya başlar. Motor yağınız, emme manifoldunuz ve EGR’niz daima temiz kalır. Benim başıma geldiği gibi eşanjörünüz patlarsa motor + turbo + enjektör yaptırmak zorunda kalmazsınız.

Fotoğrafta gördüğünüz EGR valfinin girişine yerleştirilen kör tapa. Normalde 1,5mm et kalınlığı kullanılıyor ama tedbirli olmaktan zarar gelmez. 3mm paslanmaz çelikten lazer ile kesildi. Bazıları tamamen kapalı iken diğerleri ortasında 10mm çapında bir delik var. EURO3 araçlarda tam kapalı kullanılsa da motor arıza ışığı yanmazken EURO4 araçlarda asgari bir hava akışı ile sensör kandırılarak arıza ışığının önüne geçiliyor. Yaklaşık dörtte bire düşen egzoz gazının vereceği zarar 4 kat uzun zamana yayılmış oluyor. EGR’nin 70-80.000 kilometre yaptıktan sonra dolmaya başladığını düşünürsek tekrar temizlemeden önce uzun bir zamanınız olacak demektir. EURO4 araçlarda motor arıza ışığını söndürmenin ikinci bir yolu var : yazılım müdahalesi ile sadece P0406 arıza kodunu sildirmek.

AUTHOR