Antifiriz nedir? Ne kadar kullanılmalıdır?
1006 0

Antifiriz, yani donma önleyici mono etilen glikol, mono propilen glikol gibi bileşiklerden oluşan, suyla karıştırılarak kullanılması gereken katkı maddeleridir. Suyun donma noktasını aşağı, kaynama noktasını ise yukarı çeker. 

Motorlu taşıtlarda soğutmayı antifiriz değil, su sağlar. Su molekülleri bilinen en iyi ısı emen moleküllerdendir. Antifiriz ise yardımcı bileşkendir.

Molekülleri büyüktür, su molekülleri aralarına girerek homojen bir karışım oluşturur. Tek başına 0C ile -5C derece arasında donar. %50 suyla karıştırıldığında bu rakam -37C dereceye kadar düşerken kaynama noktası 106C dereceye çıkar. Isı transfer kapasitesi suyun %35 aşağısındadır. Bu da sadece donma önleyici kullanılırsa aracın soğutma sisteminin %35 daha verimsiz çalışacağını gösterir. Suyla karışmadığında pas önleme özelliğini de silikat, fosfat ve nitrat kalıntıları bıraktığı için kaybeder.

Aşırı soğuk hava şartları haricinde,  %35 antifiriz – %65 su karışımı -20 dereceye kadar aracınızı koruyacaktır.

Kubat Oto Jaguar Ankara Servisi ülke genelinde kırmızı renkli, organik donma önleyici kullanımını tavsiye ediyor. Genelde uzun yol araçlarında ve iş makinelerinde kullanılsa da bir milyon kilometreye kadar çıkabilen kullanım ömrü ve çok hızlı nüfuz etmesi sebebiyle binek araçlarda da kullanılmaktadır.

AUTHOR